Zaměření pozornosti na pozornost

Každý z nás je nadán darem pozornosti. Někdo více, někdo méně. Přesto pozorujeme a z pozornosti se učíme od narození do naší smrti.

Cvičení pozornosti na pozornost je prostředkem, který nám nabízí cestu k osvobození z toku myšlenek, zklidnění a vyrovnanosti. Každý  nás hraje nějakou životní roli. Snažíme se něčím být, stát se. Obsáhnout všechny vědní obory, zdokonalovat se. Všechny tyto podněty ženou naší mysl kupředu a podporují ji v rozvíjení našich myšlenek.  Bohužel většina z nás zapomněla na to hlavní. Nahlédnout do svého nitra, zaměřit svou pozornost na sebe sama. Zastavit se, vydýchat se a započít pozorovat své vnitřní pocity. To, co se děje, když moje tělo a mysl koná. Jste schopni popsat jaké myšlenky se Vám nyní honí hlavou? Jste schopni ovládnout vaší mysl a zastavit či přibrzdit tok vašich myšlenek?

Zkuste to třeba takto:

  • Popište stručně své pocity, dění kolem Vás a Vašeho těla. 

„Mé tělo a mysl jsou aktivní.  Já mluvím, cítím, miluji. Jsem klidný a vyrovnaný“

  • Přejděte do tázacího postoje. Otázky pokládejte ve své mysli. Neodpovídejte na ně. Nechte otázku plynout vaším tělem. Stačí si položit pouze jednu otázku a pak pozorovat co se ve Vás děje.

Zkuste například jednu z těchto otázek:

Kdo řídí mé pocity? Je to mysl? Jsem to Já?  Kdo jsem Já? Jsem tato mysl? Jsem toto tělo? Kdo pozoruje? Kdo je poslední pozorovatel? “

Tyto otázky z metody sebedotazování v kombinaci s pozorováním nás dovedou do stavu, kdy jsme schopni nahlížet na věci z pozice pozorovatele. A pokud Vám nedává smysl cvičení za bdělého stavu, kdy se stáváte na lusknutí prstů posledním pozorovatelem, věřte, že toto cvičení je totéž.  Stáváte se za bdělého stavu tím, kdo pozoruje vědomí, které je posledním pozorovatelem. Snažíte se nerozebírat co se děje při tomto pozorování, jste pozorný. Prociťujete vše, co se ve Vás děje. Jste stranou toho všeho, ale zároveň jeho součástí. Snažíte se pozorovat, žít a jen být.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *